Wodzenie Niedźwiedzia
W sobotę 12 lutego 2022 roku korowód przebierańców, wśród którego byli między innymi leśniczy, cyganka, kominiarz, zakonnik, policjant oraz para nowożeńców, prowadził przez Dąbrówkę Górną Niedźwiedzia.
Każda gospodyni, która ugościła Niedźwiedzia na swoim podwórku, mogła z nim zatańczyć, co wróży szczęście na cały rok.
Składamy serdeczne podziękowania za miłe przyjęcie oraz wszelkie złożone datki, które przeznaczone zostaną na nasze wiejskie inicjatywy i potrzeby naszych strażaków OSP.
Zgodnie z tradycją barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których są m.in. kominiarz, leśnik, cyganka, diabeł, ksiądz, lekarz, policjant, śmierć i para nowożeńców, prowadzą na postronku „Niedźwiedzia”.
Niedźwiedź w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka, z tego też powodu nie jest puszczany wolno, lecz prowadzony na uwięzi. Grupa, najczęściej w towarzystwie muzyków (akordeon, bęben), chodzą od domu do domu. Każda gospodyni domu powinna zatańczyć z niedźwiedziem, bo to wróży szczęście na cały rok, gospodarz z kolei powinien poczęstować wodzących niedźwiedzia wódką. W razie próby wymigania się od tych powinności, diabeł bądź kominiarz smarują gospodarzom twarze sadzą. Gospodarze, w ramach podziękowań za odwiedziny, składają wolne datki bądź też częstują słodyczami.
Grupa wodząca niedźwiedzia bardzo często płata różne drobne figle – zatrzymuje samochody by wręczyć „mandaty” za nieistniejące przewinienia jak zbyt mocno napompowane opony. Mandaty te są w rzeczywistości zaproszeniami na sąd nad niedźwiedziem.
Sąd nad niedźwiedziem ma miejsce w ostatnią sobotę karnawału i jest zakończeniem wodzenia. Przebierańcy, wraz z mieszkańcami wsi spotykają się na zabawie karnawałowej, której ważnym elementem jest dokonanie osądu na niedźwiedziu – sprawcy wszelkich nieszczęść. Wspólną decyzją mieszkańców niedźwiedź musi zostać zabity. Wyrok wykonuje myśliwy – niedźwiedź przy wielkim huku pada martwy na podłogę. Zgon musi poświadczyć lekarz bądź pielęgniarka, obecni na zabawie. Choć niedźwiedź jest martwy okazuje się, że ma on potomka – małego misia (najczęściej jest to pluszowa zabawka), który jest gwarantem, że tradycja nie zginie i za rok w karnawale znów będzie się wodzić niedźwiedzia.
źródło: www.wikipedia.pl