Wycieczka do Katowic
Dnia 10 lipca 2016 roku DFK Dąbrówka Górna zorganizował wyjazd do Katowic. Wyjazd współfinansowany został z dotacji UMiG Krapkowice. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie miasta i pobyt na jarmarku śląskiej kultury.
Wyjechaliśmy o godzinie 10:00, a chętnych było 33 osób. Pierwszym punktem wycieczki był spacer po mieście z przewodnikiem. Poznaliśmy różne zakątki miasta i dowiedzieliśmy się, że Katowice to bardzo dynamiczne i prekursorskie miasto. Po południu udaliśmy się na starą dzielnicę NIKISZOWIEC, gdzie właśnie odbywał się jarmark.
Nazwę swą osiedle zawdzięcza zbudowanemu tutaj na początku XX wieku szybowi kopalnianemu „Nickischschacht” (dziś „Poniatowski”), który zaś otrzymał swoje miano na cześć barona Nickisch von Rosenegk, będącego członkiem rady nadzorczej ówczesnego właściciela tych terenów spółki „Spadkobiercy Jerzego Giesche” (niem. „Georg von Giesche’s Erben”). Nikiszowiec powstawał w latach 1908-1919, kiedy brakowało już miejsca dla robotników w Giszowcu. Projektantami kolonii byli Emil i Georg Zillmannowie. W Nikiszowcu zaproponowali trzykondygnacyjne ceglane bloki, tworzące czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. W efekcie powstało dziewięć takich budynków, połączonych przewiązkami. Oczywiście, poza mieszkaniami, na osiedlu powstały także m.in. sklepy, szkoły, pralnia i suszarnia. W 1927 roku ukończono budowę najważniejszego budynku, kościoła św. Anny. Centrum osiedla stanowi rynek, przy którym stoi m.in. gmach dawnej gospody z charakterystyczną mozaiką przedstawiającą róże na fasadzie. Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
ArtJarmark to spotkanie ze sztuką, mówią jedni, a drudzy, że to wybuch śląskiej kultury. Można zakupić oryginalne ozdoby, obrazy, czy rękodzieła, ale także podglądnąć artystów w trakcie pracy na otwartym plenerze malarskim. Na Nikiszowcu dominowało rzemiosło artystyczne.